uzaylı istilası-radyonun gücü

Orson Welles

images

Bu karizmatik görünüşlü abi zamanının etkili bir sanatçısı, tiyatrocusu, yönetmeni ve daha fazlası. Orson Welles hakkında detaylı bilgiyi okumanızda fayda var!

Burada enteresan olan bu adamın ismini duymama neden olan bir olay.

Uzaylı İstilası

war_of_the_worlds_coverBiyografisinde gördüğünüz gibi o dönemin en etkili iletişim aracı olan radyoda yayınlar yapan Orson programı için hazırladığı “The War of The Worlds – Dünyalar Savaşı ”  adlı eseri seslendirirken, kitleler üzerindeki etkileyici karizması sayesinde ülke geneline yayılan bir infiale sebep oldu.

Oyun gereği bir muhabiri canlandıran Orson uzaylıların ülkeyi işgal ettiğini anons edince yüzbinlerce kişinin silahlanıp sokaklara çıkmasına ve bir okadarının ölüm korkusuyla sığınaklara hücum etmesine neden olmuştur. Öyle ki bir kaç saat sonra durum farkına varıldığında kendisi bütün anonsların bir oyun-şaka olduğunu bildirmiş fakat bir kere sokağa inmiş halkı ikna edememiştir.

Günümüzün Radyosu

Farkında olmadan bu kadar büyük bir etkiye sahip olduğu anlaşılan sanatçı keşfedilmiş ve kariyerinin geri kalanı şekillenmiştir.

Bu süreçte keşfedilenin sadece Orson’ un karizması olmadığını düşünmeden edemiyorum. Kitlesel iletişim araçlarının, topluluklar üzerinde oluşturulabilecek “beklenmeyen” etkilerini, öngörülebilir olması halinde, belkide bir silah olarak kullanılabileceğini göstermiş olduğu kanaatindeyim. 

Amerika gibi, herşeyden bir silah yapmayı hedefleyen (ve yapan) bir devlet için, basit bir yayın organıyla kitleleri manipüle etme fırsatı kaçırılmayacak bir ayt(altın yumurtlayan tavuk).

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *